Kodėl vienuoliktoje (III gimnazijos) klasėje organizuojama pirma brandos egzaminų dalis?
Sprendimas padalinti valstybinius brandos egzaminus į dvi dalis buvo priimtas siekiant išskaidyti didžiulį mokymosi krūvį baigiamojoje klasėje ir kaupti įvertinimą dalimis, mokytis nuosekliau, atsiskaityti palaipsniui, nenukeliant visko į vieną brandos egzaminų sesijos mėnesį.
Kokią dalį galutinio įvertinimo sudarys pirma valstybinio brandos egzamino (VBE) dalis?
Iš pirmos VBE dalies mokinys gali surinkti 40 proc. galutinio įvertinimo, o iš antros VBE dalies – 60 proc. Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino įvertinimas pasiskirstys kitaip: 30 proc. iš pirmos VBE dalies ir 70 proc. iš antros VBE dalies.
Kaip bus skaičiuojamas galutinis valstybinio brandos egzamino (VBE) įvertinimas?
Galutinis VBE įvertinimas bus skaičiuojamas taip: pirmos ir antros VBE dalių taškai sumuojami ir konvertuojami į balus.
Perlaikius pirmą VBE dalį, skaičiuojant galutinį rezultatą, bus imamas geresnis pirmos VBE dalies įvertinimas.
Kokių dalykų valstybinius brandos egzaminus kandidatai galės pasirinkti laikyti?
Laikyti egzaminus bus galima tų dalykų, kuriuos kandidatas buvo pasirinkęs mokytis vidurinio ugdymo programoje ir kurių valstybiniai brandos egzaminai yra organizuojami.
Ar ribojamas laikyti pasirenkamų valstybinių brandos egzaminų skaičius?
Neribojama, šiais mokslo metais bus mokiniai gali rinktis laikyti tiek egzaminų, kiek pageidauja.
Iki kada mokiniai turi apsispręsti, kokių valstybinių brandos egzaminų pirmas dalis norės laikyti?
Iki lapkričio 25 d. mokiniams reikia nuspręsti ir pasirinkti dalykus, iš kurių norės laikyti pirmas valstybinių brandos egzaminų dalis vienuoliktoje (III gimnazijos) klasėje.
Jeigu vėliau mokinys persigalvotų, kad tam tikrų dalykų egzaminų nenori laikyti, ką jam reikėtų daryti?
Iki 2025 m. kovo 15 d. mokiniai gali atsisakyti laikyti vieną ar kelis iš pasirinktų valstybinių brandos egzaminų. Iki šios datos reikia apie tai pranešti mokyklos vadovui.
Kada mokiniai laikys pasirinktų valstybinių brandos egzaminų (VBE) pirmas dalis?
Pirmų VBE dalių sesija vyks vienuoliktos (III gimnazijos) klasės pabaigoje: gegužės 30 d. – birželio 17 d.
Pirma lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalis (kalbėjimas) bus organizuojama per žiemos atostogas: vasario 17-21 d.
Kur mokiniai laikys pasirinktų valstybinių brandos egzaminų (VBE) pirmas dalis?
Pirmų VBE dalių laikymas organizuojamas egzaminų centruose.
Jei pirmą VBE dalį mokykloje pasirenka laikyti 15 ir daugiau mokinių, valstybinio brandos egzamino centras gali būti steigiamas ir toje mokykloje. Egzaminą vykdo savivaldybės paskirti vykdytojai. Vykdytojais negali būti mokinius mokantys mokytojai.
Pirma lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalis (kalbėjimas) vyks mokyklose, kuriose mokiniai mokosi.
Kokiu būdu organizuojamos pirmos valstybinių brandos egzaminų (VBE) dalys?
Pirma VBE dalis organizuojama elektroniniu būdu. Mokinių atliktos užduotys bus vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo (testavimo) sistemoje. Kandidatai preliminarius rezultatus sužinos iškart, kai tik baigs spręsti pirmos VBE dalies užduotis.
Pirma VBE dalis truks 90 minučių, išskyrus, pirmą matematikos VBE dalį (truks 120 min.) ir pirmą lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalį, kuri truks 30 min.: 20 min. skirta pasiruošti kalbėjimui, o 10 min. kalbama.
Ar bus galima perlaikyti pirmas valstybinių brandos egzaminų dalis? Kada?
III gimnazijos klasės mokiniai, jei jų netenkins gautas preliminarus pirmos VBE dalies rezultatas, ją galės perlaikyti tais pačiais metais pakartotinės brandos egzaminų sesijos metu. Apsisprendimą perlaikyti mokiniai turės priimti per 3 dienas nuo pirmos VBE dalies laikymo ir pateikti prašymą mokyklos vadovui.
Pirma lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalis nėra perlaikoma.
Jei mokinys negalės laikyti pirmos valstybinio brandos egzamino (VBE) dalies dėl pateisinamų priežasčių, kada galės ją laikyti?
2025 m. birželio 25 d. – liepos 3 d. bus rengiama VBE pakartotinė sesija mokiniams, negalėjusiems laikyti pirmų VBE dalių per pagrindinę sesiją, kai dėl pateisinamų priežasčių pirmos VBE dalies laikymas buvo atidėtas.
Mokiniai, kuriems dėl pateisinamų priežasčių buvo atidėtas pirmos lietuvių kalbos ir literatūros VBE dalies laikymas, ją privalės laikyti IV gimnazijos klasėje kartu su III gimnazijos klasės mokiniais.
Ar dvyliktokai (IV gimnazijos klasės mokiniai) gali perlaikyti pirmą valstybinio brandos egzamino (VBE) dalį (buv. tarpinį patikrinimą)?
Taip. Mokinys, norėdamas perlaikyti pirmą VBE dalį, turi pateikti prašymą mokyklos vadovui ir jame nurodyti, kokį 2023–2024 mokslo metais laikyto dalyko tarpinį patikrinimą pageidauja perlaikyti. Perlaikyti bus galima pakartotinėje sesijoje, išskyrus pirmą lietuvių kalbos ir literatūros išplėstinio bei bendrojo kurso VBE dalį, nes jos perlaikyti neleidžiama.
Jei per pirmą valstybinio brandos egzamino (VBE) dalį mokinys bus gavęs nulį taškų, ar galės laikyti antrą egzamino dalį?
Taip, mokinys galės laikyti antrą VBE dalį.
Ar vienuoliktoje (III gimnazijos) klasėje mokinys gali keisti mokymosi dalyką ar dalyko kursą ir laikyti to dalyko pirmą valstybinio brandos egzamino (VBE) dalį?
Mokinys mokyklos nustatyta tvarka gali keisti mokymosi dalyką ar dalyko kursą (lietuvių kalbos ir literatūros arba matematikos) iki sausio 31 d.
Pakeisto dalyko ar dalyko kurso pirmą VBE dalį jis laikys tais pačiais mokslo metais pakartotinėje sesijoje.
Nelaikęs anksčiau pasirinkto dalyko pirmos VBE dalies, kitąmet negalės laikyti antros VBE dalies.
Kadangi pirmos valstybinių brandos egzaminų (VBE) dalys bus vykdomos dar nesibaigus ugdymo procesui, ar vienuoliktokams (III gimnazijos klasės mokiniams) egzamino dieną reikės dalyvauti pamokose?
Mokiniams nereikės tą pačią dieną ir laikyti VBE pirmą dalį, ir eiti į pamokas. Taip pat mokiniai galės neateiti į pamokas ir dieną prieš VBE pirmos dalies laikymą. Nors ugdymo procesas dar nebus pasibaigęs, tačiau paskutinės dvi savaitės bus skirtos kartojimui ir žinių įtvirtinimui.
Kaip pirma valstybinio brandos egzamino (VBE) dalis bus pritaikoma mokiniams, turintiems specialiųjų poreikių?
Remiantis patvirtintomis gydytojų konsultacinės komisijos pažymomis, pagal šios komisijos rekomendaciją tokiems kandidatams sudaromos atskiros pirmos VBE dalies vykdymo sąlygos. Prašymą ir gydytojų konsultacinės komisijos pažymą iki einamųjų mokslo metų lapkričio 24 d. mokinys turi pateikti mokyklos vadovui. Mokyklos vadovas, remdamasis jam pateiktais dokumentais, priims sprendimą dėl dalyko pirmos VBE dalies vykdymo instrukcijų pritaikymo.
Ar bus galima teikti apeliacijas dėl pirmos valstybinio brandos egzamino (VBE) dalies?
Apeliacijos dėl pirmos VBE dalies atskirai neteikiamos. Apeliacijos bus teikiamos po viso valstybinio brandos egzamino. Apeliacijos metu bus peržiūrimi ir vertinami iš naujo abiejų VBE dalių darbai.
Ar į brandos atestatą bus įtraukti pirmos valstybinio brandos egzamino (VBE) dalies rezultatas?
Ne. Atestate bus įrašytas tik galutinis VBE įvertinimas.
Iki kada mokiniai turi pateikti prašymus laikyti antras pasirinktų valstybinių brandos egzaminų (VBE) dalis?
Besimokydami IV gimnazijos klasėje iki lapkričio 25 d. mokiniai turi pateikti prašymą laikyti antras VBE dalis.
Iki lapkričio 25 d. mokiniai taip pat turi apsispręsti ir pateikti prašymus laikyti pirmas VBE dalis, jei dėl pateisinamų priežasčių jų negalėjo laikyti III gimnazijos klasėje, arba perlaikyti pirmas VBE dalis (buv. tarpinius patikrinimus).
Kokius valstybinius brandos egzaminus (VBE) mokiniai gali rinktis laikyti?
Mokinys gali laikyti VBE tų dalykų, kurių mokosi pagal vidurinio ugdymo programą ir turi teigiamą metinį įvertinimą, ir tik tų dalykų, kurių VBE yra organizuojami.
Kiek valstybinių brandos egzaminų (VBE) mokinys gali pasirinkti laikyti?
Nuo 2024–2025 mokslo metų pasirenkamų laikyti egzaminų skaičius nėra ribojamas. Galima laikyti tiek VBE, kiek mokinys nori.
Jeigu vėliau mokinys persigalvotų, kad tam tikrų dalykų egzaminų nenori laikyti, ką jam reikėtų daryti?
Iki 2025 m. kovo 15 d. mokiniai gali atsisakyti laikyti vieną ar kelis iš pasirinktų valstybinių brandos egzaminų. Iki šios datos reikia apie tai pranešti mokyklos vadovui.
Kokią dalį galutinio įvertinimo sudarys antra valstybinio brandos egzamino (VBE) dalis?
Iš pirmos VBE dalies mokinys gali surinkti 40 proc. galutinio įvertinimo, o iš antros VBE dalies – 60 proc. Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino įvertinimas pasiskirstys kitaip: 30 proc. iš pirmos VBE dalies ir 70 proc. iš antros VBE dalies.
Kaip bus skaičiuojamas galutinis valstybinio brandos egzamino (VBE) įvertinimas?
Galutinis VBE įvertinimas bus skaičiuojamas taip: pirmos ir antros VBE dalių taškai sumuojami ir konvertuojami į balus.
Egzamino išlaikymo riba – 35 taškai, galutiniame įvertinime tai yra 40 balų.
Perlaikius pirmą VBE dalį, skaičiuojant galutinį rezultatą, bus imamas geresnis pirmos VBE dalies įvertinimas.
Kaip šių metų dvyliktokams (IV gimnazijos klasės mokiniams) keisis pirmos valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino dalies įvertinimas?
Pasikeitus lietuvių kalbos ir literatūros VBE struktūrai (iš anksčiau numatytų trijų dalių liko dvi), praėjusiais mokslo metais III gimnazijos klasės mokinių išlaikytos kalbėjimo dalies įvertinimas bus konvertuojamas. Pvz., 20 taškų (maksimalus buv. tarpinio patikrinimo įvertinimas) bus konvertuojama į 30 taškų. Kiekvienam mokiniui bus konvertuojama individualiai proporcingai surinktiems taškams pagal nustatytą formulę: dauginama iš 1,5 ir apvalinama.
Kaip šių metų dvyliktokams (IV gimnazijos klasės mokiniams) keisis pirmos valstybinio matematikos brandos egzamino dalies įvertinimas?
Pasikeitus matematikos VBE struktūrai (iš anksčiau numatytų trijų dalių liko dvi), šių metų dvyliktokams antra ir trečia dalys apjungtos, todėl pirma VBE dalis sudarys 20 proc. galutinio įvertinimo, o antra VBE dalis – 80 proc. galutinio įvertinimo.
Maksimalus galimas antros VBE dalies įvertinimas – 60 taškų, kurie konvertuojami į 80 taškų pagal nustatytą formulę: dauginama iš 1,34 ir apvalinama.
Jei dvyliktokas nuspręstų perlaikyti pirmą VBE dalį (buv. tarpinį patikrinimą), perlaikymo metu maksimaliai galės surinkti 40 taškų, o laikydamas antrą VBE dalį – 60 taškų. Perlaikant pirmą VBE dalį, antros VBE dalies taškai nebus konvertuojami.
Kokiu būdu organizuojamos antros valstybinių brandos egzaminų (VBE) dalys?
Antrų VBE dalių laikymas organizuojamas tradiciniu būdu, t. y. egzaminų užduotys bus pateikiamos atspausdintuose popieriniuose užduočių lapuose. Išskyrus informatikos egzaminą, kurio antra dalis laikoma atliekant užduotis kompiuteriu.
Ar dvyliktoje (IV gimnazijos) klasėje mokinys gali keisti dalyką ar dalyko kursą ir laikyti to dalyko valstybinį brandos egzaminą (VBE)?
Mokinys gali pasirinkti naują dalyką, keisti dalyką ar dalyko kursą iki sausio 31 d.
Naujai pasirinkto dalyko, pakeisto dalyko ar dalyko kurso pirmą VBE dalį jis laikys pakartotinėje brandos egzaminų sesijoje, o antrą VBE dalį – pagrindinėje sesijoje.
Jei mokinys keis lietuvių kalbos ir literatūros mokymosi kursą, atitinkamo kurso pirmą VBE dalį (kalbėjimą) jis laikys vasario 17-21 d. kartu su vienuoliktokais.
Jeigu dėl pateisinamų priežasčių mokinys negali atvykti į antrą valstybinio brandos egzamino (VBE) dalį, kada jis galės laikyti pasirinktą egzaminą?
Mokinys, kuriam antros VBE dalies laikymas buvo dėl svarbių priežasčių atidėtas, ją galės pakartotinėje brandos egzaminų sesijoje.
Ar galima laikyti tik antrą valstybinio brandos egzamino (VBE) dalį?
Ne. Mokinys negali laikyti dalyko antros VBE dalies, jei nebus laikęs to dalyko pirmos VBE dalies.
Ar bus galima laikyti antrą valstybinio brandos egzamino (VBE) dalį, jei per pirmą dalį mokinys bus gavęs nulį taškų?
Taip, mokinys galės laikyti antrą VBE dalį.
Ar brandos atestate bus atskirai įrašyti abiejų valstybinio brandos egzamino (VBE) dalių rezultatai?
Atestate bus įrašytas galutinis VBE įvertinimas.
Kiek valstybinių brandos egzaminų (VBE) privaloma išlaikyti brandos atestatui gauti?
Tam, kad baigus vidurinio ugdymo programą būtų įgytas brandos atestatas, būtina išlaikyti bent du valstybinius brandos egzaminus (lietuvių kalbos ir literatūros išplėstiniu arba bendruoju lygiu bei dar vieną pasirinktą egzaminą).
Ar šių dviejų valstybinių brandos egzaminų (VBE) pakaks norint stoti į aukštąją mokyklą?
Norintiems stoti į aukštąsias mokyklas, privaloma išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos išplėstiniu arba bendruoju lygiu ir dar vieną arba keletą pasirinktų egzaminų.
Atnaujinta: 2024-10-28